Skip to content

746 Tall Oaks Dr.Brick, NJ 08724

Built 1992
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 3, 2009

Property Information

Block1422.07
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.3

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,688
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,600
36%
Improvement Value:$318,200
64%
Total Assessment$496,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2006$7,861+3.8%
2005$7,573+4.5%
2004$7,248+6.6%
2003$6,798+2.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4941, Page 815