Skip to content

613 Knollwood Terr.Brick, NJ 08724

Built 1985

Last Sale Price
$228,000
Last Sale Date
Nov 20, 2000

Property Information

Block1422.07
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,443
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,800
45%
Improvement Value:$186,500
55%
Total Assessment$337,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,820+5.2%
2024$8,385+3.5%
2023$8,105+1.4%
2022$7,994+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 10351, Page 1515

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 10112, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1985