Skip to content

617 Knollwood Terr.Brick, NJ 08724

Built 1983

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jul 15, 2003

Property Information

Block1422.07
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.3

Building Details

Building Class16
Description1SF2G-P 1720
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,720
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,400
51%
Improvement Value:$147,400
49%
Total Assessment$297,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,787+5.2%
2024$7,403+3.5%
2023$7,156+1.4%
2022$7,058+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 11577, Page 287

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 4799, Page 352

Property Built

Built

Year Built: 1983