Skip to content

621 Knollwood Terr.Brick, NJ 08724

Built 1985

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Dec 9, 2002

Property Information

Block1422.07
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1792
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,400
45%
Improvement Value:$184,600
55%
Total Assessment$335,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,760+5.2%
2024$8,328+3.5%
2023$8,050+1.4%
2022$7,940+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 11195, Page 1753

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5560, Page 223

Property Sale

Sale
$158,300
DeedBook 4975, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1985