Skip to content

759 Tall Oaks Dr.Brick, NJ 08724

Built 1992

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Feb 25, 1998

Property Information

Block1422.08
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,185
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,400
38%
Improvement Value:$269,100
62%
Total Assessment$436,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,414+5.2%
2024$10,851+3.5%
2023$10,489+1.9%
2022$10,291+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5554, Page 460

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4980, Page 573

Property Built

Built

Year Built: 1992