Skip to content

779 Tall Oaks Dr.Brick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Price
$467,500
Last Sale Date
Jun 6, 2014

Property Information

Block1422.08
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,496
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,000
38%
Improvement Value:$295,300
62%
Total Assessment$476,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,455+5.2%
2024$11,841+1.7%
2023$11,640+1.4%
2022$11,480+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$467,500

From:

To:

Sq Ft2,496DeedBook 15823, Page 1352Recorded6/11/2014

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 11107, Page 443

Property Built

Built

Year Built: 1987