Skip to content

711 Tall Oaks Dr.Brick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$74,000
Last Sale Date
Jun 18, 1991

Property Information

Block1422.08
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.3

Building Details

Building Class17.5
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage4,180
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,700
27%
Improvement Value:$429,000
73%
Total Assessment$587,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,368+5.2%
2024$14,610+3.5%
2023$14,122+1.4%
2022$13,928+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 4912, Page 930