Skip to content

794 Blenheim Dr.Brick, NJ 08724

Built 1993

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Jul 21, 2014

Property Information

Block1422.09
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.4

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,585
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,100
45%
Improvement Value:$184,500
55%
Total Assessment$335,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,776+5.2%
2024$8,343+3.5%
2023$8,064+1.4%
2022$7,954+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft1,585DeedBook 15866, Page 544Recorded8/7/2014

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 10767, Page 102

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5095, Page 601

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$1,025,000
DeedBook 4944, Page 678