Skip to content

790 Blenheim Dr.Brick, NJ 08724

Built 1998

Last Sale Price
$502,500
Last Sale Date
Nov 8, 2024

Property Information

Block1422.09
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.4

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,784
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,400
55%
Improvement Value:$74,400
45%
Total Assessment$165,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,336+5.2%
2024$4,122+3.5%
2023$3,984+1.4%
2022$3,929+1.9%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$502,500
Sq Ft1,784DeedBook 19861, Page 1041Recorded11/27/2024

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft1,784DeedBook 19827, Page 621Recorded10/23/2024

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 12203, Page 553

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 10835, Page 1774

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 5589, Page 405

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$1,025,000
DeedBook 4944, Page 678