Skip to content

786 Blenheim Dr.Brick, NJ 08724

Built 1998

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Oct 28, 2013

Property Information

Block1422.09
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.4

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 2032
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,032
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
45%
Improvement Value:$101,900
55%
Total Assessment$184,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,822+5.2%
2024$4,584+3.5%
2023$4,431+1.4%
2022$4,370+1.9%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,032DeedBook 15677, Page 965Recorded11/4/2013

Property Sale

Sale
$276,000
DeedBook 12486, Page 1610

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 11961, Page 215

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 10910, Page 616

Property Sale

Sale
$126,990
DeedBook 5598, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$1,025,000
DeedBook 4944, Page 678