Skip to content

735 Halifax LaneBrick, NJ 08724

Built 1993

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Sep 1, 1993

Property Information

Block1422.10
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.4

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2585
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,585
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,400
42%
Improvement Value:$221,700
58%
Total Assessment$380,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,940+5.2%
2024$9,449+3.5%
2023$9,134+1.4%
2022$9,008+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5093, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$1,025,000
DeedBook 4944, Page 678