Skip to content

793 Blenheim Dr.Brick, NJ 08724

Built 1995

Last Sale Price
$129,990
Last Sale Date
Jul 26, 1996

Property Information

Block1422.10
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.4

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,552
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,600
48%
Improvement Value:$168,100
52%
Total Assessment$321,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,412+5.2%
2024$7,997+7.5%
2023$7,440+1.4%
2022$7,338+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$129,990
DeedBook 5391, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$1,025,000
DeedBook 4944, Page 678