Skip to content

785 Hollyberry LaneBrick, NJ 08724

Built 1995

Owner
---
Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jul 29, 2025

Property Information

Block1422.11
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.4

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage3,130
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,600
36%
Improvement Value:$276,700
64%
Total Assessment$430,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,252+5.2%
2024$10,697+3.5%
2023$10,340+1.4%
2022$10,198+1.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft3,130DeedBook 20088, Page 1931Recorded7/31/2025

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft3,130DeedBook 16853, Page 406Recorded8/29/2017

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 12132, Page 1220

Property Sale

Sale
$118,690
DeedBook 5412, Page 961

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$1,025,000
DeedBook 4944, Page 678