Skip to content

817 Hollyberry LaneBrick, NJ 08724

Built 1990

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Mar 11, 1992

Property Information

Block1422.13
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.4

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2576
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,576
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,400
36%
Improvement Value:$267,400
64%
Total Assessment$417,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,925+5.2%
2024$10,387+3.5%
2023$10,040+1.4%
2022$9,902+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4971, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1990