Skip to content

819 Bristol LaneBrick, NJ 08724

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2011

Property Information

Block1422.14
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.4

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,423
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,300
39%
Improvement Value:$248,000
61%
Total Assessment$405,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,599+5.2%
2024$10,076+1.2%
2023$9,960+1.4%
2022$9,824+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$317,000
DeedBook 10405, Page 703

Property Sale

Sale
$202,990
DeedBook 5046, Page 428

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$1,025,000
DeedBook 4944, Page 678