Skip to content

807 Bristol LaneBrick, NJ 08724

Built 1993

Last Sale Price
$186,000
Last Sale Date
Nov 29, 1993

Property Information

Block1422.14
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.4

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2519
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,100
35%
Improvement Value:$289,700
65%
Total Assessment$442,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,579+5.2%
2024$11,008+3.5%
2023$10,640+1.4%
2022$10,494+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 5124, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$1,025,000
DeedBook 4944, Page 678