Skip to content

800 Wellington Dr.Brick, NJ 08724

Built 1989

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Dec 15, 2022

Property Information

Block1422.16
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.4

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,596
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,200
37%
Improvement Value:$256,800
63%
Total Assessment$410,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,722+5.2%
2024$10,193+3.5%
2023$9,852+1.4%
2022$9,717+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft2,596DeedBook 19271, Page 716Recorded1/10/2023

Property Built

Built

Year Built: 1989