Skip to content

976 Ridge RoadBrick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Dec 22, 2020

Property Information

Block1422.17
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.5

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,264
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,800
44%
Improvement Value:$240,200
56%
Total Assessment$428,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,192+5.2%
2024$10,640+3.5%
2023$10,285+1.4%
2022$10,144+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft2,264DeedBook 18229, Page 341Recorded12/28/2020

Property Sale

Sale
$227,260
DeedBook 5214, Page 563

Property Built

Built

Year Built: 1994