Skip to content

982 Ridge RoadBrick, NJ 08724

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 28, 2010

Property Information

Block1422.17
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.5

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2124
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,124
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,300
33%
Improvement Value:$362,300
67%
Total Assessment$538,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,084+5.2%
2024$13,390+32.1%
2023$10,136+1.4%
2022$9,997+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$205,050
DeedBook 5122, Page 866

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5103, Page 757

Property Built

Built

Year Built: 1993