Skip to content

966 Ridge RoadBrick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$205,175
Last Sale Date
May 25, 1994

Property Information

Block1422.17
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.5

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,124
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,500
41%
Improvement Value:$240,700
59%
Total Assessment$407,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,648+5.2%
2024$10,123+3.5%
2023$9,785+1.4%
2022$9,651+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$205,175
DeedBook 5169, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1994