Skip to content

981 Ridge RoadBrick, NJ 08724

Built 1995

Last Sale Price
$432,000
Last Sale Date
Jul 19, 2011

Property Information

Block1422.18
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.5

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2108
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,108
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,500
38%
Improvement Value:$287,900
62%
Total Assessment$461,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,066+5.2%
2024$11,470+3.5%
2023$11,087+1.4%
2022$10,935+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$432,000
DeedBook 14939, Page 1515

Property Sale

Sale
$214,900
DeedBook 5262, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1995