Skip to content

741 Paramount WayBrick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 2, 2020

Property Information

Block1422.19
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.6

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2106
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,106
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,300
46%
Improvement Value:$206,700
54%
Total Assessment$385,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,068+5.2%
2024$9,571+3.5%
2023$9,252+1.4%
2022$9,125+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,106DeedBook 17451, Page 464Recorded4/25/2019

Property Sale

Sale
$181,250
DeedBook 4763, Page 621

Property Built

Built

Year Built: 1974