Skip to content

765 Paramount WayBrick, NJ 08724

Built 1973

Last Sale Price
$334,000
Last Sale Date
Mar 15, 2015

Property Information

Block1422.19
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.6

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2254
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,254
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,500
48%
Improvement Value:$199,100
52%
Total Assessment$381,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,979+5.2%
2024$9,487+3.5%
2023$9,170+1.4%
2022$9,044+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$334,000

From:

To:

Sq Ft2,254DeedBook 16036, Page 1572Recorded3/24/2015

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft2,254DeedBook 15745, Page 68Recorded2/14/2014

Property Built

Built

Year Built: 1973