Skip to content

716 Tanager WayBrick, NJ 08724

Built 2009

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 26, 2008

Property Information

Block1422.20
Lot29.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 3251
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage3,251
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,100
29%
Improvement Value:$374,700
71%
Total Assessment$527,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,802+5.2%
2024$13,121+3.5%
2023$12,683+1.4%
2022$12,509+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 14123, Page 1114