Skip to content

724 Tanager WayBrick, NJ 08724

Built 1976

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Jun 5, 2012

Property Information

Block1422.20
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.2

Building Details

Building Class17
Description1SS2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,626
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,300
39%
Improvement Value:$233,600
61%
Total Assessment$382,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,013+5.2%
2024$9,519+3.5%
2023$9,201+1.4%
2022$9,075+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$359,000
DeedBook 15229, Page 145

Property Sale

Sale
$202,500
DeedBook 10880, Page 277

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5017, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1976