Skip to content

761 Hollyberry LaneBrick, NJ 08724

Built 1968

Last Sale Price
$459,000
Last Sale Date
May 17, 2019

Property Information

Block1422.22
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.6

Building Details

Building Class16
Description1SF2G-P 1932
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,932
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,800
44%
Improvement Value:$185,800
56%
Total Assessment$331,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,671+5.2%
2024$8,244+7.2%
2023$7,690+1.6%
2022$7,570+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$459,000

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 17482, Page 781Recorded5/28/2019

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 17246, Page 257Recorded9/20/2018

Property Built

Built

Year Built: 1968