Skip to content

765 Hollyberry LaneBrick, NJ 08724

Built 1971

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
May 21, 2021

Property Information

Block1422.22
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.6

Building Details

Building Class16
Description1SF2G-P 1729
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,729
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,100
45%
Improvement Value:$179,000
55%
Total Assessment$326,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,528+5.2%
2024$8,107+3.5%
2023$7,836+1.4%
2022$7,729+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft1,729DeedBook 18526, Page 1783Recorded6/11/2021

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,729DeedBook 16183, Page 125Recorded9/9/2015

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 5145, Page 965

Property Built

Built

Year Built: 1971