Skip to content

749 Bluff View Dr.Brick, NJ 08724

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 9, 2003

Property Information

Block1422.22
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.6

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,106
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,200
48%
Improvement Value:$191,100
52%
Total Assessment$370,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,683+5.2%
2024$9,206+3.5%
2023$8,898+1.4%
2022$8,776+4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5082, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1973