Skip to content

758 Paramount WayBrick, NJ 08724

Built 1973

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jun 1, 1998

Property Information

Block1422.23
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.6

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2254
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage---
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,300
51%
Improvement Value:$171,400
49%
Total Assessment$349,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,145+5.2%
2024$8,694+3.5%
2023$8,403+1.4%
2022$8,288+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5599, Page 626

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4768, Page 402

Property Built

Built

Year Built: 1973