Skip to content

746 Paramount WayBrick, NJ 08724

Built 1973

Last Sale Price
$334,000
Last Sale Date
Apr 3, 2014

Property Information

Block1422.23
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.6

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2254
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,254
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,800
49%
Improvement Value:$184,600
51%
Total Assessment$363,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,253+5.3%
2024$8,784+3.6%
2023$8,483+1.4%
2022$8,363+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$334,000

From:

To:

Sq Ft2,254DeedBook 15814, Page 242Recorded5/28/2014

Property Built

Built

Year Built: 1973