Skip to content

762 Paramount WayBrick, NJ 08724

Built 1973

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Mar 20, 2012

Property Information

Block1422.23
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.6

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,254
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,900
54%
Improvement Value:$151,600
46%
Total Assessment$328,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,590+5.2%
2024$8,167+3.5%
2023$7,894+1.4%
2022$7,785+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 15150, Page 1244

Property Built

Built

Year Built: 1973