Skip to content

749 Hardean Rd.Brick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Sep 5, 2019

Property Information

Block1422.25
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,244
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
56%
Improvement Value:$102,200
44%
Total Assessment$232,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,072+5.2%
2024$5,772+3.5%
2023$5,580+1.4%
2022$5,503+12.1%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,244DeedBook 17640, Page 1934Recorded10/11/2019

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft956DeedBook 17402, Page 428Recorded3/6/2019

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 10890, Page 346

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 5280, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1970