Skip to content

701 Hardean Rd.Brick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Date
Oct 23, 2023

Property Information

Block1422.26
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,304
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,700
49%
Improvement Value:$137,600
51%
Total Assessment$268,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,766+1.4%
2024$6,670+3.5%
2023$6,447+1.4%
2022$6,359+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970