Skip to content

707 Hardean Rd.Brick, NJ 08724

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 22, 2002

Property Information

Block1422.26
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,320
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,100
47%
Improvement Value:$154,900
53%
Total Assessment$290,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,584+5.2%
2024$7,209+3.5%
2023$6,969+1.4%
2022$6,873+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$168,750
DeedBook 10160, Page 1055

Property Built

Built

Year Built: 1969