Skip to content

717 Flagge Rd.Brick, NJ 08724

Built 1986

Last Sale Date
Oct 27, 2020

Property Information

Block1422.27
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,823
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,400
29%
Improvement Value:$330,600
71%
Total Assessment$463,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,107+5.2%
2024$11,510+3.5%
2023$11,126+1.4%
2022$10,973+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1986