Skip to content

748 Hardean Rd.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 30, 2021

Property Information

Block1422.28
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,188
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
52%
Improvement Value:$121,300
48%
Total Assessment$251,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,571+5.2%
2024$6,247+0.5%
2023$6,214+1.4%
2022$6,129+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,001

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 18026, Page 605Recorded8/26/2020

Property Built

Built

Year Built: 1960