Skip to content

734 Hardean Rd.Brick, NJ 08724

Built 1964

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 17, 2019

Property Information

Block1422.29
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,152
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
56%
Improvement Value:$102,200
44%
Total Assessment$232,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,072+5.2%
2024$5,772+3.5%
2023$5,580+1.4%
2022$5,503+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,152DeedBook 17606, Page 1250Recorded9/13/2019

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5033, Page 979

Property Built

Built

Year Built: 1964