Skip to content

711 Sateroja Rd.Brick, NJ 08724

Built 1964

Last Sale Price
$108,000
Last Sale Date
Jul 31, 1999

Property Information

Block1422.29
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,056
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
57%
Improvement Value:$98,000
43%
Total Assessment$228,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,962+5.2%
2024$5,668+3.5%
2023$5,479+1.4%
2022$5,404+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5727, Page 366

Property Built

Built

Year Built: 1964