Skip to content

700 Hardean Rd.Brick, NJ 08724

Built 1976

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
May 9, 2022

Property Information

Block1422.29
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,240
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,200
52%
Improvement Value:$122,500
48%
Total Assessment$255,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,687+5.2%
2024$6,357+3.5%
2023$6,144+1.4%
2022$6,060+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,240DeedBook 19037, Page 1575Recorded5/20/2022

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 12695, Page 1342

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 10484, Page 1881

Property Built

Built

Year Built: 1976