Skip to content

714 Hardean Rd.Brick, NJ 08724

Built 1968

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Aug 19, 2019

Property Information

Block1422.29
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,200
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
55%
Improvement Value:$106,300
45%
Total Assessment$236,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,179+5.2%
2024$5,874+3.5%
2023$5,678+1.4%
2022$5,600+1.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$247,000
Sq Ft1,200DeedBook 17585, Page 425Recorded8/27/2019

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 16158, Page 1515Recorded8/11/2015

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 14011, Page 1951

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5541, Page 622

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5018, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1968