Skip to content

710 Hardean Rd.Brick, NJ 08724

Built 1969

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Mar 27, 2020

Property Information

Block1422.29
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,112
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
54%
Improvement Value:$110,700
46%
Total Assessment$240,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,294+5.2%
2024$5,984+3.5%
2023$5,784+1.4%
2022$5,705+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,112DeedBook 17851, Page 1557Recorded4/9/2020

Property Sale

Sale
$261,500

From:

To:

Sq Ft1,112DeedBook 17085, Page 943Recorded4/17/2018

Property Built

Built

Year Built: 1969