Skip to content

1291 Sally Ike Rd.Brick, NJ 08724

Built 1996

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jul 6, 2020

Property Information

Block1422.36
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,584
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,400
50%
Improvement Value:$162,600
50%
Total Assessment$322,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,420+5.2%
2024$8,005+4.3%
2023$7,675+4.9%
2022$7,320+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 17974, Page 1618Recorded7/21/2020

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5568, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1996