Skip to content

742 Rabbit RunBrick, NJ 08724

Built 1996

Owner
---
Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Feb 10, 2025

Property Information

Block1422.36
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,698
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,400
34%
Improvement Value:$291,800
66%
Total Assessment$442,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,564+5.2%
2024$10,993+3.5%
2023$10,626+1.4%
2022$10,480+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000
Sq Ft2,698DeedBook 19936, Page 980Recorded2/25/2025

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 11683, Page 1376

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 5293, Page 558