Skip to content

713 Rabbit RunBrick, NJ 08724

Built 1995

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 1, 2020

Property Information

Block1422.37
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,069
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,600
36%
Improvement Value:$206,700
64%
Total Assessment$324,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,480+5.2%
2024$8,062+3.5%
2023$7,793+1.4%
2022$7,686+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft2,069DeedBook 17882, Page 887Recorded5/8/2020

Property Sale

Sale
$358,000
DeedBook 11683, Page 1293

Property Sale

Sale
$289,900
DeedBook 11098, Page 409

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 5331, Page 472

Property Built

Built

Year Built: 1995