Skip to content

745 Rabbit RunBrick, NJ 08724

Built 1996

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jun 19, 2018

Property Information

Block1422.37
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,496
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,300
36%
Improvement Value:$262,100
64%
Total Assessment$407,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,654+5.2%
2024$10,128+3.5%
2023$9,790+1.4%
2022$9,655+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,496DeedBook 17156, Page 59Recorded6/25/2018

Property Sale

Sale
$505,000
DeedBook 14169, Page 1227

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 5352, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5289, Page 928