Skip to content

600 Meadow RunBrick, NJ 08724

Built 1989

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Aug 31, 2020

Property Information

Block1422.52
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2534
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,534
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,900
38%
Improvement Value:$245,900
62%
Total Assessment$395,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,350+5.2%
2024$9,840+7.2%
2023$9,175+1.4%
2022$9,049+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft2,534DeedBook 18106, Page 1549Recorded10/16/2020

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5130, Page 877

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4813, Page 413

Property Built

Built

Year Built: 1989