Skip to content

611 Meadow RunBrick, NJ 08724

Built 1988

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Aug 24, 2010

Property Information

Block1422.52
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2452
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,452
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,600
40%
Improvement Value:$225,700
60%
Total Assessment$375,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,814+5.2%
2024$9,330+3.5%
2023$9,018+1.4%
2022$8,895+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 14675, Page 888

Property Built

Built

Year Built: 1988