Skip to content

636 Meadow RunBrick, NJ 08724

Built 1989

Last Sale Date
Jan 31, 2020

Property Information

Block1422.52
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2534
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,534
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,500
40%
Improvement Value:$224,400
60%
Total Assessment$375,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,830+5.2%
2024$9,345+3.5%
2023$9,033+1.4%
2022$8,909+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1989