Skip to content

628 Meadow RunBrick, NJ 08724

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 2025

Property Information

Block1422.52
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2534
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,534
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$148,400
39%
Improvement Value:$233,300
61%
Total Assessment$381,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,981+5.2%
2024$9,489+3.5%
2023$9,172+1.4%
2022$9,046+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$462,000
Sq Ft2,534DeedBook 17571, Page 700Recorded8/14/2019

Property Sale

Sale
$580,000
DeedBook 11040, Page 362

Property Sale

Sale
$259,900
DeedBook 4752, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1989