Skip to content

754 Hollyberry LaneBrick, NJ 08724

Built 1999

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jun 30, 2011

Property Information

Block1422
Lot19.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,240
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,800
41%
Improvement Value:$222,000
59%
Total Assessment$377,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,879+5.2%
2024$9,392+3.5%
2023$9,079+1.4%
2022$8,954+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 14936, Page 701

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5557, Page 350